top of page

Co to jest Village?

Program Village istnieje od 1951 r. i jest najstarszym programem CISV.

Przeznaczony jest dla dzieci w wieku 11 lat.

 

To najczęściej pierwszy krok dla każdego dziecka rozpoczynającego przygodę z CISV. Pierwszy i niezwykle fascynujący ze względu na unikalną możliwość jednoczesnego kontaktu z rówieśnikami aż z 12 krajów świata.

Program prowadzony jest w formie obozu trwającego 28 dni, na którym spotykają się delegacje z różnych zakątków świata.

 

Językiem obozu jest język angielski. Choć znajomość języka przez uczestników jest potrzebna, to nie jest najważniejsze jak bardzo nasze dziecko jest w nim biegłe. Najistotniejsze jest, aby było otwarte na innych, dążyło do kontaktu z osobami z innych krajów, włączało się w aktywności i zabawy prowadzące do współpracy i osiągania wspólnego celu.

Obóz koordynowany jest przez dorosłych pracowników (staff) i wspierany przez osoby w wieku 16-17 lat (JC - Junior Counsellor).

 

Skład delegacji

Delegacja to 5 osób: 2 dziewczynki, 2 chłopców i lider w wieku 21+.

 

Co będzie się działo w trakcie programu?

Obozy organizowane są najczęściej w szkołach, które dysponują odpowiednim zapleczem i gwarantują bezpieczeństwo uczestników. Dzieci uczestniczą w zajęciach przygotowywanych przez liderów, prowadzonych w formie zabawy, otwierających je na różnorodność innych kultur.

W trakcie obozu, przez dwa weekendy, dzieci goszczone są przez rodziny należące do lokalnego oddziału CISV. Pierwszy spędzają razem z członkiem swojej delegacji, a kolejny z dzieckiem z innego kraju. Możliwość spotkania z rodzinami z kraju gospodarzy to świetna okazja do poznania obyczajów, czy odwiedzenia ciekawych miejsc, ale także konieczność przełamania bariery językowej zarówno przez dzieci, jaki i przez goszczące rodziny.

Obowiązkiem każdej delegacji jest przygotowanie National Nights, które jest tradycyjnym elementem każdego programu Village. National Nights ma za zadanie umożliwić dzieciom zaprezentowanie swojego kraju, jego tradycji, obyczajów, osiągnięć, ważnych wydarzeń, życia w nim. Ta część programu przygotowywana jest przed rozpoczęciem obozu. Dzięki temu uczestnicy delegacji oraz ich rodzice mogą wzajemnie poznać się, pracować razem i przygotować do programu.

Szczegółowe informacje o programie, w tym m.in. jak przygotować delegację, jak wygląda przykładowy plan dnia obozu, jakie są wymagania wobec uczestników oraz jakie są obowiązki organizatorów programu i liderów można znaleźć w przewodniku, który znajdziecie pod linkiem poniżej (dokument w j. angielskim):

bottom of page